Στάθηκε άτυχος ο Πανγυθεατικός - Έχασε στα πέναλτι το Κύπελλο Λακωνίας (ΦΩΤΟ) Featured

Άτυχη ήταν η ιστορική ομάδα της πόλης στον 46ο Τελικό Κυπέλλου Λακωνίας καθώς δεν τα κατάφερε και έχασε στα πέναλτι από την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης το μεσημέρι του Σαββάτου παρουσία εκπροσώπων τοπικών αρχών του νομού αλλά και πλήθους φιλάθλων διεξήχθη ο Τελικός του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Λακωνίας ανάμεσα στον τυπικά γηπεδούχο Πανγυθεατικό και την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου. Αρκετοί ήταν και οι Γυθειάτες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την ομάδα της πόλης μας.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι οι παίχτες του Γιώργου Ξανθάκου κατάφεραν σε πολλά σημεία της αναμέτρησης να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Πελλάνα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ καθώς στο 43' ο Σικαλόπουλος είχε κάνει το 0-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στην επανάληψη οι μπλέ του Γυθείου προσπαθούσαν συνέχεια να φθάσουν στην ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 78' με τον σπεσιαλίστα των φάουλ Πλεμμένο, που με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Να σημειώσουμε οτι στην παράταση η ομάδα του Γυθείου αγωνίστηκε με 10 παίχτες καθώς στο 88' αποβλήθηκε ο Γρηγορακάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην παράταση το σκορ παρέμεινε το ίδιο με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η ομάδα της πόλης στάθηκε άτυχη και ηττήθηκε με τελικό σκορ με 6-7.